Gitar Kursu Ankara

RAMEL SANAT MERKEZİ - Sanatın Dokunuşları

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Klarnet

Klarnet Kursu Ankara

e-Posta Yazdır PDF


Klarnet (klarinet ya da gırnata), sert ve dayanıklı ağaçlardan genellikle de abanoz ağacından yapılan üflemeli bir çalgı türüdür.

Bir çeşit sert kauçuk olan ebonitten, ayrıca metalden yapılanları da vardır. Klarnetler, beş parçanın birleşmesinden oluşur, bunlar:

Kafalık (Bek)
Fıçı (Barel)
Üst gövde
Alt gövde
KalakKlarnetin gövdesi silindir biçimindedir. Kalak bölümü ise obuanın kalağına oranla daha geniştir. Dikkatlice yontulup biçimlendirilen bu kamış parçası, ağızlık üzerine takılır. Çalıcının nefesi ile titreşime geçirilen kamış, boru içindeki havayı titreşime geçirerek ses elde edilmesini sağlar. Çalıcının sol eli yukarıda, sağ eli ise aşağıda olmak üzere az bir eğimle yere doğru tutulur.

Flüt ve obuada olduğu gibi, klarnetin gövdesinde de ses deliklerini açmaya ve kapatmaya yarayan metal bir mekanizma vardır. 1840 sıralarında “Boehm sistemi” flüte uygulandıktan sonra, Paris konservatuarı öğretim üyesi ve klarnetçi Klosé, bu sistemin klarnete de uygun olduğunu görmüş ve Boehm sistemi klarnete uygulanmıştır. Daha sonra farklı zamanlarda farklı kişiler tarafından bu sistem geliştirilmiştir.


Son Güncelleme: Çarşamba, 24 Eylül 2014 15:18  

Anketler

Hangi Kursu Almak İstersiniz?
 

..:: SaaT ::..

Ulti Clocks content

Flaş Haberler

Gitar Kursu Ankara.com, Çayyolu Gitar Kursu, Çayyolu Piyano Kursları, Şan Kursu Çayyolu

Gitar Kurslarımız için Ayrıntılı bilgi "ana sayfa"da verilmiştir. Makalelerin altındaki "Read More" ibarelerine tıklarsanız ayrıntıları görebilirsiniz. Şan Kurslarımız ile ilgili bilgi aşağıdadır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Şan Kursu Ankara, Piyano Kursu Ankara, Ankara Şan Kursu, Ankara Piyano Kursları, Çayyolu Şan Kursu, Piyano Kursu Çayyolu, Ümitköy Piyano Kursu Çayyolu

RAMEL SANAT, Ankara Şan Kursları:

ŞAN EĞİTİMİ

Ses tellerimiz aslında enstrümanımızdır. Müziksel işitme algısına sahip herkes kendi ses kapasitesi dahilinde şarkı söyleyebilmektedir. Günümüzde iyi seslere sahip olduğunu, şarkı söyleyebildiğini düşündüğümüz bir çok kişi aslında seslerini yanlış kullanmaktadır. Bu durum ses tellerini tahrip etmekte ve kişilerin farkına varamamalarından dolayı çoğunlukla zamanla geri dönüşü olmayan ses teli hasarlarına ( Hatta, sesin tamamen kaybedilmesine ) neden olmaktadır. Sesimize zarar vermeden iyi şarkı söyleyebilmenin koşulu ise ses eğitimi, şan dersidir.

Şarkı söylemeyi öğretme amacının yanı sıra nodül gibi bazı ses teli hastalıklarının tedavisi için de şan eğitimi alınmaktadır. Eğitimler sonucunda, öğrenciler seslerini çok daha uzun süreler kullanabilmektedir. Ses kalitesinde, uzun süre şarkı söylemekten dolayı oluşan performans düşüşleri yaşanmamaktadır.

Ayrıca, Şan eğitimi, öğrenciye konuştuğu dilin fonetik (ses bilim) özelliklerine uygun olan diksiyon alışkanlığını kazandırmaktadır. Şan eğitimi almış öğrenciler günlük hayatlarında, konuşurken daha az yorulmaktadır ve bu öğrencilerin diksiyonları zamanla daha etkili hale gelmektedir.

Şan eğitimi aldığınız kurum çok önemlidir. Çünkü ne yazık ki bazı yanlış eğitimler sonucunda ses tellerinde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelmektedir. Bu nedenle, eğitime başlamadan önce mutlaka sağlık kuruluşlarından ses tellerinizle ilgili rapor alınız ve bu raporu mutlaka ders alacağınız kuruma iletiniz.

 

NOT: Şarkı söylerken mikrofon kullanma teknikleri de ( mikrofonu doğru kullanabilme ) şan programımız dahilinde verilmektedir.

Sesini eğitmek, doğru şarkı söylemek, sağlıklı sese sahip olmak isteyen veya konservatuvar'a hazırlanacak öğrencilerimiz birebir özel ders olarak gerçekleşen şan derslerimize katılabilirler. Programlarımız imkanlar dahilinde sizlerin uygun olduğunuz günler ve saatlere göre yapılmaktadır. Dersler genellikle piyano eşliğinde gerçekleşmekte ( Müzik eğitiminde, tam donanıma sahip digital duvar piyanoları kullanılması önerilmektedir.) gereken seanslarda bilgisayar, Md gibi ses ekipmanları veya keman, gitar gibi enstrümanlar kullanılmaktadır. RAMEL SANAT'da şan eğitimi almaya başlamadan önce, ücretsiz fiziksel yeterlilik ve yetenek analizimize katılmanız tavsiye edilir.

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Ankara Şan Kursu:

 

Şan Kursu Ankara:

 

www.danskursuankara.com